Albánsko - Velipolje - hotel Princi i Vogel***

Oblasť Lezhe sa nachádza v severozápadnej časti Albánska a je ohraničená na severe regiónom Skadar - Shkodra, na severovýchode regiónom Kukes a na východe a juhovýchode regiónom Dibër, na juhu regiónom Durres a na západe Jadranským morom. Územie regiónu Lezhë má plochu cca 1588,4 km2 a skladá sa z horského územia na východe a z nížiny na západe. Územie je z prevažnej miery - 65% hornaté,  typické pre Albánsko. Región Lezhë sa pýši pobrežnou oblasťou 11 000 hektárov. Pobrežie, ktoré je 38 km dlhé a 3 km široké a tiahne sa od severu územia Rana e Hedhu (územia zvláštnych pieskových dún a borovíc na severe Albánska, len 40km od Čiernej Hory) až k mysu Rodon na juhu. Pozdĺž pobrežnej línie je veľa malých dedín či prístavov, ktoré zatiaľ odolávajú turistickému ruchu, je to krajina plná prírodných krás, rôznych rastlín a živočíchov. V tejto oblasti je prevažne mediteriánska klíma s približne 227 druhmi rastlín. Z fauny sú to najmä divé kačice - špecifický druh veľkej červenohlavej kačice, bažanty, ale tiež 70 druhov vtákov a 6 druhov obojživelníkov.
Ale už dosť faktografických údajov, teraz niečo k histórii.  Mesto Lezhe je jedno z najstarších miest v Albánsku. Bolo založené v roku 385 p.n.l. Dionýzom Syrakúzkym. V roku 1444 sa konalo v Lezhë prvé zhromaždenie albánskych princov a vznikol prvý albánsky štát ako kniežatstvo pod vedením národného hrdinu Albánska a bojovníka proti Otomanskej ríši a Turkom - Skanderbeua, ktorý je tu pochovaný v Lezhe vo svojou mauzóleu. Kosti slávneho hrdinu si miestni Albánci rozobrali ako suveníry. Na rozdiel od Envera Hodžu, Skanderbeu ostal v úcte a rešpekte Albáncov ako bojovník, ktorý odolával Osmanom dlhých 24 rokov a spomalil tak ich prienik do Európy, a teda i k nám. A pre zaujímavosť práve v tejto oblasti je možno najviac z celého Albánska tzv. Kulle, čo sú veže bez okien, v ktorých sa skrývali tí, ktorí boli prenasledovaní vendetou - prísahou krvi a išlo im o život. Niektorí tu takto žili desiatky rokov v dobrovoľnom väzení cez deň... :-(
 Ale je treba povedať, že s rakijou - domácou pálenkou a potravinami od svojich rodín sa to dalo vydržať. Počas noci sa na nich vendeta nevzťahovala a mohli sa voľne pohybovať. Na druhej strane, ak ste vendetu vykonali, bolo Vašou povinnosťou ísť do hôr a zaplatiť "daň z krvi" ako sa hovorí : iný kraj - iný mrav. Za čias komunistov sa tento rodový zvyk podarilo zastaviť, po páde komunizmu sa tento "zlozvyk" objavil opäť, ale dnes už v malej miere.

Velipolje je malé prístavné mestečko ležiace len 7km od Lezhe a má približne 5000 obyvateľov. I keď v minulosti slúžilo ako  prístav, dnes je to už len "nedávno dávna" spomienka na časy socialistickej slávy. Mesto sa môže pochváliť plážami s pieskom s vysokým obsahom jódu, čo mu prisudzuje dôležitú liečebnú hodnotu pre mnoho chorôb. Čistota mora patrí medzi najlepšie v krajine. Velipolje je jedným z tých mála miest, kde  sa more a hory zbiehajú v jednom bode. Dnes je to pomerne veľmi dobre sa rozvíjajúce turistické stredisko, pôvodne viac objavované hlavne Talianmi než ostatnou Európou. Nové a moderné hotely pri pláži poskytujú potrebný komfort na veľmi dobrej úrovni. Podobne dobre funguje i nočný život s barmi a diskotékami. I keď tu z minulosti ostali niektoré vily bývalých komunistických "súdruhov", dnes ich už, bohužiaľ, nahlodáva zub času. Moderná tvár Velipolje poskytuje vodné atrakcie, moderné bary a reštaurácie vedľa malých stánkov a obchodov s ručne vyrábanými tovarmi ako keramika, výrobky z ovčej vlny tkanými ženami či domácimi kobercami.  Nemôžem zabudnúť ani na stánky so zmrzlinou a malými pizzeriami s ponukou domácich vín a známeho albánskeho koňaku. i.

klimatické podmienky        jún       júl      august     september
teplota vzduchu                 28°C     31°C       29°C        26°C
teploty vody                       26°C     28°C       29°C        26°C

Posted in Albánsko