Albánsko - Shëngjin

                                            Oblasť Lezhe sa nachádza v severozápadnej časti Albánska a je ohraničená na severe regiónom Skadar - Shkodra, na severovýchode regiónom Kukes a na východe a juhovýchode regiónom Dibër, na juhu regiónom Durres a na západe Jadranským morom. Územie regiónu Lezhë má plochu cca 1588,4 km2 a skladá sa z horského územia na východe a z nížiny na západe. Územie je z prevažnej miery - 65% hornaté,  typické pre Albánsko. Región Lezhë sa pýši pobrežnou oblasťou 11 000 hektárov. Pobrežie, ktoré je 38 km dlhé a 3 km široké a tiahne sa od severu územia Rana e Hedhu (územia zvláštnych pieskových dún a borovíc na severe Albánska, len 40km od Čiernej Hory) až k mysu Rodon na juhu. Pozdĺž pobrežnej línie je veľa malých dedín či prístavov, ktoré zatiaľ odolávajú turistickému ruchu, je to krajina plná prírodných krás, rôznych rastlín a živočíchov. V tejto oblasti je prevažne mediteriánska klíma s približne 227 druhmi rastlín. Z fauny sú to najmä divé kačice - špecifický druh veľkej červenohlavej kačice, bažanty, ale tiež 70 druhov vtákov a 6 druhov obojživelníkov.
Ale už dosť faktografických údajov, teraz niečo k histórii.  Mesto Lezhe je jedno z najstarších miest v Albánsku. Bolo založené v roku 385 p.n.l. Dionýzom Syrakúzkym. V roku 1444 sa konalo v Lezhë prvé zhromaždenie albánskych princov a vznikol prvý albánsky štát ako kniežatstvo pod vedením národného hrdinu Albánska a bojovníka proti Otomanskej ríši a Turkom - Skanderbeua, ktorý je tu pochovaný v Lezhe vo svojou mauzóleu. Kosti slávneho hrdinu si miestni Albánci rozobrali ako suveníry. Na rozdiel od Envera Hodžu, Skanderbeu ostal v úcte a rešpekte Albáncov ako bojovník, ktorý odolával Osmanom dlhých 24 rokov a spomalil tak ich prienik do Európy, a teda i k nám. A pre zaujímavosť práve v tejto oblasti je možno najviac z celého Albánska tzv. Kulle, čo sú veže bez okien, v ktorých sa skrývali tí, ktorí boli prenasledovaní vendetou - prísahou krvi a išlo im o život. Niektorí tu takto žili desiatky rokov v dobrovoľnom väzení cez deň... :-(
 Ale je treba povedať, že s rakijou - domácou pálenkou a potravinami od svojich rodín sa to dalo vydržať. Počas noci sa na nich vendeta nevzťahovala a mohli sa voľne pohybovať. Na druhej strane, ak ste vendetu vykonali, bolo Vašou povinnosťou ísť do hôr a zaplatiť "daň z krvi" ako sa hovorí : iný kraj - iný mrav. Za čias komunistov sa tento rodový zvyk podarilo zastaviť, po páde komunizmu sa tento "zlozvyk" objavil opäť, ale dnes už v malej miere.

Shengjin je malé prístavné mestečko ležiace len 3km od Lezhe a má približne 8000 obyvateľov. I keď v minulosti slúžilo ako najsevernejší prístav maríny, dnes je to už len "nedávno dávna" spomienka na časy socialistickej slávy. Prvé historické správy o Sengjine siahajú do roku 1313, ale hovorí sa, že údajne i Cézar pristál v Shengjine pri svojej výprave do Pompejí. Mesto sa môže pochváliť plážami s pieskom s vysokým obsahom jódu, čo mu prisudzuje dôležitú liečebnú hodnotu pre mnoho chorôb. Čistota mora patrí medzi najlepšie v krajine. Shengjin je jedným z tých mála miest, kde  sa more a hory zbiehajú v jednom bode. Dnes je to pomerne veľmi dobre sa rozvíjajúce turistické stredisko, pôvodne viac objavované hlavne Talianmi než ostatnou Európou. Nové a moderné hotely pri pláži poskytujú potrebný komfort na veľmi dobrej úrovni. Podobne dobre funguje i nočný život s barmi a diskotékami. I keď tu z minulosti ostali niektoré vily bývalých komunistických "súdruhov", dnes ich už, bohužiaľ, nahlodáva zub času. Moderná tvár Shengjinu poskytuje vodné atrakcie, moderné bary a reštaurácie vedľa malých stánkov a obchodov s ručne vyrábanými tovarmi ako keramika, výrobky z ovčej vlny tkanými ženami či domácimi kobercami.  Nemôžem zabudnúť ani na stánky so zmrzlinou a malými pizzeriami s ponukou domácich vín a známeho albánskeho koňaku. Inak pre zaujímavosť, v roku 1924 bol Shengjin premenovaný na Wilson na počesť amerického prezidenta W. Wilsona, ktorý vrátil Albánsku nezávislosť po 1. svetovej vojne po tom, čo bolo Albánsko obsadené srbskou armádou. Dnes sa podľa neho volá moderne vybudovaná pešia zóna popri pláži.

klimatické podmienky        jún       júl      august     september
teplota vzduchu                 28°C     31°C       29°C        26°C
teploty vody                       26°C     28°C       29°C        26°C

Posted in Albánsko