Poznávacie výlety v Albánsku

Dovolenka v Albánsku nie je dovolenkou bez poznávacieho výletu v rámci Albánska, prípadne do susednej Čiernej Hory.

SKADAR alebo SKOEDAR (po albánsky)  v Albánsku, 30Eur/osoba

Skadarské jazeroSkadar/Škoedar, tretie najväčšie mesto Albánska (82tis. obyvateľov). Cestou sa ide cez mesto Lezhe, kde je mauzóleum najväčšieho hrdinu Albánska Skanderbeua. Málokde v Európe sa človek môže cítiť tak v minulosti ako práve tu. Mesto i ľudia žijú vo viacerých storočiach. Vedľa seba je možné vidieť starobylú moslimskú mešitu, katolícku katedrálu, kedysi centrum „balkánskeho Ríma", zlatú uličku a starú tržnicu, kde si často turisti kupujú lacné zlato a striebro a mohutnú pevnosť Rozafa, opradenú povesťami i významnými udalosťami albánskej histórie. Pôvodne bola postavená za čias vlády Slovanov a zväčšená za vlády Benátok v 14. storočí. Neskôr dobili mesto Turci a prestavali ju v orientálnom štýle. Časť centra mesta je zo 17.-19.storočia. Počas vlády diktátora Envera Hodžu sa postavili široké a dlhé ulice, bytovky a verejné budovy a napodiv ostala uchránená aj katolícka katedrála bez najmenšieho poškodenia, takže mesto je zmesou rôznorodých štýlov a aj miestom, kde sa stretávajú tri náboženstvá a kupodivu tu ľudia žijú iba svojimi bežnými starosťami a nie bojom.

TIRANA A DURRES/DRAČ v Albánsku, 45Eur/osoba
Mauzóleum Hodžu v tiraneMesto Durres/Drač je po Tirane najvýznamnejším mestom Albánska. Kedysi bolo hlavným mestom medzi dvoma svetovými vojnami. Za pozornosť stojí hlavne návšteva rímskeho amfiteátra a rímskych kúpeľov prípadne prístavu. Drač je i dnes najdôležitejším prístavom Albánska so spojením hlavne do Talianska. Tirana je hlavným mestom a s miliónom obyvateľov aj najväčším obchodným a kultúrnym centrom. V meste je možné uvidieť ulice a trhy, obchodíky s tovarom, ktorý už vymizol z našich predajní ako ručné vyrobené kované výrobky, koberce či keramika a za obchodom sú aj malé dielničky. Mesto ako na dlani je možné pozrieť si z najvyššej veže spolu s dobrou kávou v panoramatickej, otočnej kaviarni, takže je to skoro ako u nás v Bratislave, kde máme otočnú reštauráciu na moste SNP, ale tu je možné dať si kávu, samozrejme lacnejšie.

KOMAN v Albánsku, 40Eur/osoba
Plavba rieka KomanV časoch dobrej spolupráce medzi Albánskom a Čínou  vybudovali Číňania na rieke Drin tri priehrady slúžiace na výrobu elektriny, a okrem toho i vlastnú dedinu :-). Nad dedinou Koman bola v roku 1986 dokončená stredná priehrada, ktorá vytvorila najväčšie jazero v Albánsku s rozlohou 73 km2. Samotná rieka Koman je najdlhšou riekou Albánska s dĺžkou 335km, pričom dosahuje maximálnu hĺbku 250m. Jeho najväčší prítok Čierny Drin pochádza z jazera Ochrid v Macedónsku. Turisti majú možnosť plavby po jazere Koman, ktorá sa považuje za jednu z najmalebnejších vodných ciest na svete a so svojimi 40 zátokami pripomína fjordy, pretože sa voda smelo a urputne "zahryzáva" do skál okolo. Je to určite pre každého nezabudnuteľný zážitok, a hlavne si treba priniesť fotoaparáty, pretože slovami ťažko opísať skvelé scenérie, ktoré sa pri plavbe pred návštevníkmi objavujú.

OCHRID jazero a mesto, 55Eur/osoba 
Ochrid - pevnosť cára SamuelaOchrid je malé a starobylé mesto v Macedónsku, veľmi významné v časoch Byzancie. Po meste je pomenované aj blízke jazero - Ochridské jazero, ktoré je spoločné pre Macedónsko i Albánsko. Mesto i jazero boli v roku 1980 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Za pozretie stojí kostol sv. Jána, založenie ktorého nie je známe, ale v historických dokumentoch sa objavuje od 15. stor. Má vzhľad arménskych kostolov a vnútri sa nachádzajú vzácne fresky. Nemenej známy je kostol sv. Sofie, ktorý bol založený po tom, čo miestni ľudia konvertovali k pravosláviu podľa bulharského vzoru. Okrem toho je tu i amfiteáter či pevnosť cára Samuela, ktorá patrila k nedobytným pevnostiam Balkánu so svojimi 3km opevneného múru, širokého 1,8m a vysokého až 16m. Dodnes je možné vidieť jeho 18 veží a 4 brány. Výhľad, ktorý sa ponúka na mesto a jazero je naozaj podmaňujúci.

APOLÓNIA, VLARA, ORIKUM v Albánsku, 45Eur/osoba
Apolónia zabudnuté mestoApolónia - kedysi slávne a známe mesto bolo založené Grékmi začiatkom 7. stor. p.n.l. a hovorí sa, že spomedzi 24 miest nazvaných Apolónia podľa boha Apolóna bolo najznámejším vo vtedajšom svete a v čase najväčšej slávy počas antiky malo asi 60tis. obyvateľov - čo by sme dnes mohli porovnať s New Yorkom v USA. Aj počas rímskych čias si udržiavala svoje postavenie. Hovorí sa, že keď zavraždili cisára Júlia Cézara, jeho dedič a synovec Octavianus bol práve tu na štúdiu rétoriky. Po veľkom zemetrasení došlo k úpadku mesta a neskôr k jeho zabudnutiu. Nakoniec mesto pomaly pohltili močiare. Až po roku 1945, kedy sa začína kultivácia močiarov, začína sa objavovať Apolónia opäť. Archeológovia hovoria, že to, čo sú Pompeje pre Talianov, to je Apolónia pre Albáncov. Veď k dnešnému dňu je objavených sotva 10% z kedysi tak krásneho a hrdého mesta - Apolónia.

Ceny sú orientačné a v prípade záujmu je možné sa prihlásiť u delegáta. Výlety sa budú organizovať v prípade dostatočného záujmu.

Okrem týchto výletov sa budú kombinovať aj s výletmi do Čiernej Hory – pozrite si :-) Dobrá dovolenka s nádychom exotiky a neznáma je Albánsko.

Posted in Albánsko