Bulharsko - Pomorie

Dovolenka v príjemnom malom meste ale s bohatým kultúrnym programom večer - to je lákadlo mestečka Pomorie :-)

Pomorie - bývalý malý rybársky prístav leží 20 km od Burgasu, najvýznamnejšieho bulharského prístavu. Je to starobylé mestečko zo 4. stor. založenej Grékmi pod menom Anchialo. Je známe svojou príjemnou klímou, piesočnatými plážami pozvoľne sa zvažujúcimi do mora - ideálne pre dovolenky s deťmi. Večer Pomorie ponúka rušnú pešiu zónu s množstvom obchodov, butikov, atrakcií pre malých i veľkých ako napríklad možnosť prehliadky mesta na koči ťahanej koňmi, príjemné reštaurácie, stánky s medom, striebornými šperkami a suvenírmi.  Každý večer, či už na pešej zóne alebo pred budovou kina, skrátka pod holým nebom sa konajú vystúpenia rôznych umelcov od rocku, cez folk ale hlavne ľudové skupiny so spevom a tancom, je to ozaj zážitok a kto chce, tak sa pridá a tancuje sa priamo na ulici. Je veľmi zvláštne, že pri pešej zóne sa nachádza záliv s prístavom, kde je more hladké ako zrkadlo, bez vĺn tak typických pre severnú pláž. Ale milovníci plávania si tu môžu plávať kilometre hlboko do mora bez toho, aby zápasili s vlnami. Severná pláž je kontrolovaná plavčíkmi a bezpečná, ale tu treba počítať s vlnami poobede - hoci musím povedať, že je to väčšia zábava. Pláže ponúkajú aj vodné druhy zábavy ako paraglajding, vodné skútre, vodné bicykle i jazdu na banáne či nafukovacom kresle ťahanom člnom.

Pomorie je dlhé roky známe ako kúpeľné stredisko s najväčším liečebným ústavom na Balkánskom polostrove, v ktorom sa čiernym bahnom liečia rôzne ochorenia, hlavne choroby pohybového ústrojenstva. Mnohí turisti si zájdu k prameňom čierneho bahna a "liečia sa" a je to nezriedkavé vidieť takto namazané telá chodiť hore dole po pláži, pokým si nepôjdu zaplávať a bahno zo seba nezmyjú, ale ide to dosť ťažko. Inak je možné si bahnu kúpiť u predajcov pri pláži alebo chodiacich po pláži. Pomorie je dnes stále veľkou zásobárňou morskej soli a je to pekný darček kúpiť si v potravinách balíček bulharskej morskej soli, odporúčam :-)

Pomorie - je tiež významná vinárska oblasť známa pre svoje suché aromatické víno Pomorijski Dimjat. Je tu možné navštíviť súkromných vinárov, ktorí majú svoje vínne pivnice a ponúkajú rôzne odrody vín či koňakov. Pestovaniu hrozna a výrobe vína sa tu venujú celé stáročia, veď táto oblasť má k tomu všetky predpoklady - ako to už pred 600 rokmi uvideli pôvodní zakladatelia Pomoria - gréci. Pomorie je známe hlavne výrobou červeného vína - Mavrut, ktoré je domácou a pôvodnou odrodou, špecifickou, ktorú inde nie je možné nájsť. V tejto oblasti sa vyrábajú aj známe bulharské koňaky ako Pliska či Slnečnyj briag a ešte jedna perlička, Pomorijská rakija je údajne najlepšou rakijou v Bulharsku - tak či tak, treba to skúsiť :-)

klimatické podmienky      jún        júl        august      september
teplota vzduchu              27°C      28°C         29°C        24°C
teploty vody                    22°C      26°C         27°C        24°C
 

Posted in Bulharsko - Pomorie