Informácie o Bulharsku

Základné informácie o Bulharsku
Oficiálny názov: Bulharská republika
Hlavné mesto: Sofia
Rozloha: 110910km2
Počet obyvateľov: cez 7mil.
Mena: LEV

Čierne more starovekí Gréci nazývali Pontus Eusinos, čo znamená pohostinné more - tomu zodpovedá bulharské Čierne more–čisté ale s chaluhami a bez nebezpečných zvierat. Pozor na rozdiel od všeobecného názoru, domáci sú radi za svoje morské riasy a to z jednoduchého dôvodu, lebo indikujú čisté more, nie príliš slané a typická je priezračnosť jeho vody a hravé vlny poobede.

Piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do vody sú vhodné pre deti, sú široké až 80 metrov a sú pokryté jemným pieskom. Priemerná denná letná teplota sa pohybuje medzi 24-29°C a teplota vody medzi 20-25°C. Mierna klíma, príjemné teploty a čistota vody, priateľskosť a pohostinnosť miestnych obyvateľov lákajú turistov. Výhodou je aj prísna kontrola plavčíkov, ktorý ozaj dôsledne sledujú plavcov a sú pripravený k zásadu.
Za posledné roky sa Bulharsko stáva jedným z najvyhľadávanejších miest letnej dovolenky. Vďaka atraktívnemu valutovému kurzu je pobyt v Bulharsku ešte stále finančne výhodný...toto je informácie najmä pre ženy. Oplatí sa tam nákup značkových vecí a ja odporúčam nákup okuliarov – vyšetrenie zraku lekárom, rám spolu s vynikajúcimi sklami v cene do 50Eur u nás nezoženiete :-)

Bulhari hovoria bulharským jazykom a píšu cyrilikou, dôležité nápisy sú v latinke. Dohovoriť sa dá aj rusky, svetovými jazykmi iba čiastočne. Národná mentalita Bulharov zodpovedá juhovýchodnému regiónu - ležérny postoj a všeobecné improvizovanie ako všade na Balkáne ale rozhodne menej než je tomu v Čiernej Hore. Bulhari sú veľmi temperamentní a pohostinní, zaujímavosťou je i medzi neznámymi ľuďmi je značne rozšírené tykanie – týmto Vás pobaví každý delegát, ktorý je pôvodom Bulhar. Ozaj veľkou zvláštnosťou je prikyvovanie na znamenie nesúhlasu a zavrtenie na súhlas, čiže opačne ako u nás. Mnohokrát sa snažia Bulhari prispôsobiť zvyklostiam cudzincov a užívajú tieto gestá v opačnom význame, než je v Bulharsku obvyklé - ľahko tak môže dôjsť k nedorozumeniu...nenadarmo sa hovorí, že priveľa snahy škodí :-)

Kuchyňa – základ dobrej dovolenky
KebapčeBulharská kuchyňa ponúka mnoho národných jedál s množstvom zeleniny a šalátov, grilované a varené mäsá, pečené a smažené ryby, kurčatá na grile sú na každom mieste a skutočné sú vynikajúco upečené a ochutené....cena jedného je 10leva :-)
Veľkú tradíciu má v Bulharsku vinohradníctvo a vinárstvo . Ponuka vína je naozaj veľmi pestrá. Každá oblasť má svoje vína. Pivo nie je také populárne ako u nás, ale obľúbené je Burgasko alebo Zagorka. Tradičné liehoviny sú Mastika, Mentovka s mentolovou príchuťou a Rakija. Mastika je gréckeho pôvodu, vodnatej svetlej farby, keď do nej pridáme kvapku vody, zmení farbu na mliečnobielu, pretože obsahuje anízový olej. Rakija môže byť slivova - slivovica, grozdova - z hrozna, plodova - z rozličných druhov ovocia. V Bulharsku tak ako na celom Balkáne sa veľa fajčí – pozor na to!

Jedlá na menu:
Kavarmapredjedlá: suchá saláma lukanka, tvrdý syr kaškaval, polotuhý syr sirene, fazuľová polievka –bob čorba (ozaj super)
jedlá na ražni: tradičné jedlá z mletého mäsa ako kebab, šašlik, kjufty a hlavne ich kurča na grile
šaláty: šopska (šopský), krastavici (uhorka), domati (paradajka),ovčarska (syrový), mešani (miešaný)
Kebapčeta - na ražni opekané šišky, obvykle z mletého teľacieho mäsa, alebo ako zmes bravčového a hovädzieho, výrazne okorenené čiernym a novým korením, červenou paprikou a cibuľou.
Tarator - studená polievka z kyslého mlieka, uhoriek, orechov a cesnaku. Pridáva sa olivový olej a kôpor
Gjuveč - pripravuje sa z rozličnej zeleniny ako baklažány, zemiaky, cibuľa a pod. zapečené s teľacím alebo hovädzím mäsom, prípadne bez neho. Má výbornú pikantnú chuť.
Kavarma kebab - bravčové mäso s množstvom zeleniny, feferónkami a domácim korením čubricou
Musaka - pomleté teľacie alebo bravčové mäso so zemiakmi zapečené v rúre, podáva sa s hustým kyslým mliekom
Typickou prílohou, teda okrem šalátu je biely chlieb – tak ako všade na Balkáne

LETOVISKO POMORIE – pokojná dovolenka so všetkým, čo k tomu patrí...
POMORIE - mesto bolo založené vo 4. storočí pred naším letopočtom pod menom Anchialo. Leží na úzkom skalnatom polostrove 18 kilometrov od Burgasu. Rozprestiera sa na skalnatom, 2,5 km dlhom a asi 500 m širokom polostrove. Bolo založené Grékmi v 4. storočí pred n.l. pod menom Anchialo na brehoch Pomorijského jazera, ktoré je najväčšou zásobárňou morskej soli v Bulharsku. Mesto je známe svojou bohatou kultúrnou históriou. V roku 1906 všetky drevené domy, ktoré boli postavené v dobe obrodenia zničil požiar. Zachránil sa iba maličký kúsok ukrytý na východnom konci mesta blízko vlnolamu s výhľadom na more.
Dnes je Pomorie príjemné, pokojné turistické mestečko, populárne najmä ako kúpeľné stredisko s najväčším liečebným ústavom na Balkánskom polostrove, v ktorom sa čiernym bahnom liečia rôzne ochorenia, hlavne choroby pohybového ústrojenstva.

Návštevníci využívajú tri pieskové pláže – severnú, južnú a čiernu s liečivým bahnom a pieskom obsahujúcim železo a magnézium. Južná pláž s bielym jemným pieskom je strážená plavčíkmi, hoci more je tu pomerne plytké s pozvoľným vstupom. K dispozícii sú požičovne slnečníkov a lehátok, vodných bicyklov, skútrov, surfov, je tu možnosť vodného lyžovania či parašutizmu. Reštaurácie a stánky okolo pláží ponúkajú široký sortiment jedál a nápojov. Príjemným spestrením letných dní i večerov sú prechádzky po malom parku a pešej zóne v centre mesta. Nájdete tu množstvo obchodov, reštaurácií, kaviarní, diskoték a rôznych atrakcií pre deti – dokonca aj vystúpenia živej hudby, kapiel aj tanečné predstavenia priamo pred budovou kina. V Známe sú aj miestne lisovne hrozna a pálenica, v ktorej sa vyrábajú koňaky Slančev Brjag a Pliska, Pomorijska Rakija, či suché aromatické víno Pomorijski Dimjat.

Za pozretie počas dovolenky stojí .....
Za pozretie okrem mesta Burgas, ktoré je centrom regiónu a jedným z najvýznamnejších miest v Bulharsku po Sofie a Varne (medzi Varnou a Burgasom sa vedie stály spor, kto je druhým mestom Bulharska po Sofii) a rozhodne najvýznamnejším prístavom v Bulharsku. Je to typicky industriálne mesto a za pozretie rozhodne stojí moderné centrum mesta a hlavne ho odporúčam na nákupy :-)

Históriou oplýva neďaleké mesto Nesebar sa nachádza 32 km severne od Burgasu. Patrí k najstarším mestám v Európe. O mestečku Nesebar sa hovorí, že je také zaujímavé, akoby bolo ono samo múzeom. Je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Stará časť s prístavom sa rozkladá na polostrove, ktorý je s pevninou spojený úzkou šijou ako vlások tenkou. Stará časť mesta si zachovala pôdorys krivolakých, kameňmi dláždených uličiek. Typické malebné balkánske domy lemujú uličky s obchodíkmi, trhmi a krčmičkami. Najcennejšou pamiatkou sú kostoly, vzácne ukážky byzantskej architektúry. Čiastočne zachovalé sú tiež mestské hradby z byzantského obdobia v západnej časti ako i vstupné hradby z čias gréckeho panovania. Nová časť Nesebaru s rodinnými vilkami a poschodovými domami vyrastá na pevnine, lemovaná piesočnatou plážou asi 2 km od centra mesta. 

 

Posted in Bulharsko - Pomorie