Môj cestopis o Bulharsku

Môj cestopis o Bulharsku

Keď som ešte bola malá a bolo to už dosť dávno, tak som s rodičmi cestovala na dovolenku v rámci socialistických krajín do Bulharska a za tie roky, čo sme tam cestovali, sme spoznali rôzne miesta i typy ubytovaní od stanových táborov cez priváty v rodinných domoch až po čedokové hotely. Dovolenkovali sme v Albene, na Zlatých pieskoch, vo Varne, v Burgase, v Careve, v Černomorci ....atď. Bolo ich veľa a mali skvelé jedlo a super melóny, to si pamätám dobre.

Po veľa, veľa rokoch som sa vrátila späť do Pomoria minulý rok, kedy som Čiernu Horu vymenila za rodinnú dovolenku v Pomorí a musím povedať, že som neľutovala ani deň. Je pravda, že dnes už je aj Pomorie – malé mesto plné nových hotelov, nie celých komplexov ako je tomu v Novom Pomorí, ale v podstate sú nastavané jeden za druhým ako tovar v regáloch...ja som si vybrala radšej pobyt priamo v meste, nie blízko pláže a nie ani na periférií, kde sú už iba nové hotely. Mám rada ruch mesta a mám rada, že je všade blízko – na pláž i do mesta. Je citeľné, že toto mesto bolo a je vybudované ako stredisko cestovného ruchu, má svoju promenádu a má svoju atmosféru. Večer je príjemné si vyjsť na prechádzku a k tomu Vám hrajú miestni umelci - od dychoviek cez ľudovky po rock, priamo na ulici alebo pred miestnym kinom na schodoch, keď má človek chuť a je miesto, tak si zatančí, alebo sa len pristaví a popočúva. Mám rada miesta, kde je turistika spojená aj s kultúrou a nie iba komerciou a Pomorie je takýmto mestom.

Ale nielen o Pomorí by som chcela písať, bola som sa pozrieť hneď na niekoľkých miestach, tým prvým bolo Slnečné pobrežie, kde sú najväčšie a najhlučnejšie nočné kluby a diskotéky v Bulharsku s kapacitou niekoľko tisíc miest a po celom pobreží Vás pozývajú k ich návšteve tým, že Vám ponúkajú cez slamku alkohol z veľkých pohárov, všade sú adrenalínové atrakcie a nekonečne veľa hluku, fast foodov a nekonečných zástupov mládeže, ktorej určite takýto druh rezortu rezonuje...nie som proti, pre mladých je to ozaj veľmi dobre premyslené a určite si prídu na svoje....ak to s tými „radovánkami" nepreženú. Ale toto už nie je moja šálka kávy. Mladým ale rozhodne odporúčam :-)

Čo ja za zábavné považujem, je skvelý Aquapark v meste Nesebar. Pri ceste do aquaparku som zistila veľmi zaujímavý fakt, že na tabuli s odchodmi autobusu do konkrétneho mesta, sú napísané aj odchody späť , takže si viete svoju cestu vopred naplánovať a takto „online" to funguje už celé roky. Inak ma napadá ešte jedna zaujímavá vec na cestovaní v Bulharsku, nie všade, ale na veľa miestach je pri semafore počítadlo, ktoré Vám ukazuje, ako dlho budete musieť počkať, kým naskočí zelená...skvelý vynález...ako šofér som menej nervózna - a stihnem si dať lesk na pery:-) Aquapark je fakt skvelý, ťažko spočítať, koľko všelijakých šmýkačiek a toboganov môžete vyskúšať, máte čo robiť celý deň pre malých i veľkých:-) Nesebar však ponúka i iný druh zaujímavostí a to jeho polostrov, ktorý s pevninou spája iba úzka cesta ako vlások široká v porovnaní s veľkosťou pevniny a keď sa po nej dostanete do starého Nesebaru, ocitnete sa na mieste, kde sa zastavil čas....úzke kamenisté chodníky, drevené domy – obývané, kamenné kostoly a chrámy, ale i moderné reštaurácie a stánky so suvenírmi – tak ako všade. Rozhodnete je to miesto, ktoré žilo a žije stáročia deň po dni svoj vlastný život a bude tomu tak, aj keď my už na tejto zemi nebudeme.

Čo by som chcela ešte povedať je pre našincov návšteva delfinária vo Varne, tiež je to zážitok pre všetky vekové skupiny. Neviem, čím to je, ale delfíny majú zvláštne čaro, určite je to tým, že sú to bystré zvieratá, obratné a myslím, že aj veselé a tú radosť dokážu šíriť ďalej. Ozaj neviem, čím to je, ale už od detstva sa tam rada vraciam a nepoznám človeka, o deťoch ani nehovorím, komu by sa delfíny nepáčili. Určite i samotné mesto Varna je príjemné s množstvom bulvárov a ulíc, kde sa dá prechádzať aj počas leta, pretože chodníky lemujú stromy a vytvárajú tak príjemný chládok, za pozretie stojí Katedrála Zosnulej sv. Bohorodičky s pekným ikonostasom. Rozhodne sa mi páči viac ako Burgas – síce najvýznamnejší námorný prístav s obrovskou rafinériou ale centrum mesta je  moderné a okrem peknej pešej zóny, sa mi nič nepáčilo. Podobne mi do oka nepadlo ani hlavné mesto Sofia so svojím postsocialistickým rázom a samozrejme je dosť cestovateľsky od ruky v strede krajiny, ak ste prišli iba k moru.

Myslím, že väčšina z nás vie, že v Bulharsku sa kýva hlavou opačne ako inde vo svete – na áno sa kýva ako nie a na nie sa prikyvuje ako pri áno....toto platí aj pre Albáncov, nuž iný kraj iný mrav...ale dobrú dovolenku v Bulharsku to rozhodne nepokazí. Rozhodne by som nechcela zabudnúť na darčeky, mojou radou je, že si treba priniesť aspoň jednu z týchto vecí: bulharský ružový olej pre ženy, pravý bulharský tabak či cigaru a bulharskú keramiku - misku či sošku, to je jedno. Niečo špecifické a jedinečné, čo Vám ešte dlho bude pripomínať túto príjemnú krajinu, kde je čo vidieť a pláže sú skvelé :-) a propos, ešte jedna vec, známe zelené riasy, ktoré sa nám turistom nepáčia...ale ako mi vysvetlili domáci, je dobré mať riasy, lebo tie indikujú čistotu mora. Veru tak.

V.Klčovanská, CK Kysuca Tour

Posted in Bulharsko - Pomorie