Čierna Hora - Sutomore

ČIERNA HORA - MONTENEGRO - Vaša dovolenková destinácia
Exotické krajiny nemusia byť vždy vzdialené a neprístupné. V srdci Mediteránu, len 3 hodiny jazdy autom južne od Makarskej riviéry, na vás čaká 293 km dlhé pobrežie so 117 nádhernými plážami v celkovej dĺžke 73 km a množstvo skalnatých útesov, ale i romantických zálivov, kam sa dá dostať iba loďkou. Od roku 2006 už samostatná krajina Čierna Hora - Montenegro. Z 240 slnečných dní v roku je až 180 dní vhodných na kúpanie a tým sa Čierna Hora zaraďuje medzi najslnečnejšiu oblasť Stredomoria. Turistov z celej Európy sem lákajú nielen prijateľné ceny, ale predovšetkým priezračné more s pieskovými plážami na rozdiel od chorvátskeho kamenistého pobrežia a divoko kontrastujúce štíty hôr. A hovorí sa, že kto dostal veľa darom, o to menej sa musí namáhať a to platí pre Čiernohorcov - majú také príslovie: Človek sa narodí unavený a žije preto, aby si oddýchol a to platí v celej Čiernej Hore.
Čo stojí za to vidieť:
1. Národný park – Durmitor na severozápade Čiernej Hory je reťazou 23 hôr s výškou nad 2300m medzi riekami Tara a Piva a s rozlohou 390 hektárov a nezvyčajnú divú krásu podčiarkuje aj samotná rieka Tara, ktorá vytvára najhlbší kaňon v Európe a druhý najhlbší na svete po Grand Canyon a je rajom pre raftárov. Od roku 1980 je park i samotný kaňon rieky Tary pod ochranou Unesco.
2. Národný park – Skadarské jazero sa nachádza iba 7 km od Jadranského mora, čo je samo o sebe rarita a je to najväčšie sladkovodné jazero Balkánu s rozlohou 391km2. O tom, že je to raj ekológov a ornitologóv zvlášť netreba hovoriť, ale i obyčajný návštevník má možnosť previesť sa na lodi a pokochať sa na tisíckach lekien a stovkách rozmanitých druhov vtákov na jazere obklopenom horami. Skadar je národným parkom od roku 1983.
3. Boka Kotorská s Kotorom a Perast sú určite dve miesta, ktoré ak už nikde ide by sa Vám od mora nechcelo, tak toto si určite dajte do zoznamu ako MUST HAVE – musím vidieť. Boka Kotorská je veľmi pekný záliv alebo fjord v minulosti, kvôli hlbokej vode, využívaný ako námorný prístav o tom svedčí aj vybudované opevnenie na vrcholkoch okolitých hôr. Kotor je mesto so stredovekým rázom a prekrásnym kostol sv. Trifóna z 9.storočia a Perast je mesto a ostrov, na ktorom sa nachádza veľmi pekne zdobený kostol svojimi barokovými maľbami a múzeum, ktoré stoja za pozretie.
4. A ešte jeden typ pre povedzme pohodlnejších turistov, ktorý mám sama odskúšaný a nikdy ma neomrzí a to je cesta vlakom zo Sutomore do Bielo Polje, ide o 4 hodiny jazdy vlakom a prečo toto? Cestou vlakom totiž idete cez 248 tunelov a samotná železničná trať vedie po vrcholcoch hôr, kde sa snáď ani kamzíky nevyšplhajú ale dokázali tu domáci postaviť železnicu a výhľad z okna vlaku je úžasný, či už na okolité kopce alebo strmé rokliny a kaňony a pritom si sedíte :-)

Letovisko Sutomore nie je príliš veľké zato populárne letovisko ležiace len 6 km od mesta Bar v Sutomorskom zálive. Hory Rumije ho chránia pred nepriaznivým počasím a zlými prírodnými podmienkami. Nájdete tu nádherné pieskové pláže a jedinečnú prírodu, ktorá vyzerá strmo a neprístupne. Závan histórie nesmie chýbať ani v tomto letovisku. K pamiatkam Sutomore patrí kostol sv. Tekly, ktorého základy sú z 8. storočia aj keď jeho dnešná podoba je z neskoršieho obdobia 19.stor. Využívajú ho veriaci rímskokatolíckeho i pravoslávneho vyznania a majú tu i dva oltáre, rovnako ako cintorín okolo. Približne 3km od Sutomora stoja na 232m vysokom kopci zachované pozostatky benátskej pevnosti Haj-Nehaj z 15. storočia, bohužiaľ už o rok neskôr ju dobyli Turci a zosilnili jej opevnenie. Z vrchu je pekný výhľad na mesto i prístav Bar. Známou pamiatkou je i benediktínsky kláštor Panny Márie Ratackej z 11. storočia, dnes už len jeho zrúcaniny, ale na počesť Panny Márie sa tu každoročne koná procesia so svätou omšou. Pekný výlet je taktiež na polostrov Ratac, kde objavíte množstvo olivových a borovicových hájov a tzv. Červenú pláž, ktorá je naozaj červená - červené kamienky vo vode pôsobia akoby i more bolo červené. V meste je veľa reštaurácií, kaviarní a miestnych diskoték na večernú zábavu, atrakcií pre deti i dospelých, skrátka všetko, čo si žiada dobrá dovolenka :-)

klimatické podmienky jún júl august september
teplota vzduchu 28°C 31°C 31°C 28°C
teploty vody 24°C 26°C 26°C 24°C

Posted in Čierna Hora