Informácie o Čiernej Hore

Oficiálny názov: Republika Čierna Hora (Crna Gora alebo Montenegro)
Hlavné mesto: Podgorica
Rozloha: 14 026km2
Počet obyvateľov: približne 600tis.
Mena: Euro

ČIERNA HORA – základ dobrej dovolenky
Názov Čierna Hora je pravdepodobne odvodený od hustých čiernych lesov, ktoré v stredoveku pokrývali oblasť stredovekej Zety – tzv. podlovčenskú Čiernu Horu. Pre zaujímavosť – turistika do kopcov je ešte stále rizikom, lebo dodnes tu neexistuje horská záchranná služba. Taliani si preložili názov tejto oblasti ako Montenegro a domáci ho prijali. Aj štátna značka je MNE. V nedávnej minulosti bola súčasťou Juhoslovanskej republiky ale od roku 2006 je samostatným a suverénnym štátom. Platná mena je EURO ako u nás, čo je pre nás iste výhoda, keď nemusíme prepočítavať miestnu menu, ani ju nikde zamieňať :-)
Čierna Hora sa pýši úžasnými prírodnými scenériami, pláže tu prevládajú piesočnaté, ale taktiež kamienkové. Z 294 km dlhého pobrežia sa na cca 75 kilometroch nachádzajú veľmi kvalitné pláže a nádherné zátoky. Nájdeme tu i jediný fjord v Stredomorí, úžasnú Boku Kotorskú, ktorá je obklopená vysokými horami zdvíhajúcimi sa kolmo nad zálivom. Na jeho západnej strane sa nachádza divoký poloostrov Luštica s odľahlými lagúnami a nádhernými jaskyňami, dnes už aj špičkovým golfovým strediskom. Celé pobrežie je ideálne na kúpanie, plachtenie, potápanie a ostatné vodné športy. Veľkou pozoruhodnosťou Čiernej Hory je Skadarské jazero, ktoré patrí Albánsku i Čierne Hore a donedávna cez jazero viedla pašerácka cesta. Leží 40 km od morského pobrežia a je to najväčšie jazero na Balkáne. Pýši sa bohatou faunou a flórou, pre rybárov a ornitológov je to skrátka raj. Čierna Hora je plná nádherných a starobylých miest s množstvom pamiatok a krásnou kamennou architektúrou, ktoré stoja za poznanie, najmä Sv. Štefan, polostrov dnes chránený UNESCOm pred nadmerným záujmom turistov s krásnou architektúrou a pamiatkami. K ďalším zaujímavým mestám patria: Budva – 2600 rokov staré mesto, dnes moderné letovisko s množstvom hotelov, penziónov a turistov, za pozretie určite stojí kamenná pevnosť so spleťou úzkych uličiek. Pekné je i mesto pirátov – Uljcin, ktoré dnes obýva prevažne moslimská časť obyvateľov a v ktorom sa nachádza napr. Pašova mešita či Benátsky palác. Blízko Sutomora leží mesto Petrovac s starobylým kostolom sv. Eliáša z 15.stor. či kláštorom Reževiči. Najjužnejšie mesto Čiernej Hory - Uljcin je známe aj svojou 13km dlhou piesočnatou plážou, najdlhšou na Jadrane.

KUCHYŇA – základ pohostinnosti a spokojnosti dovolenkárov
Čiernohorská kuchyňa využíva obilniny, zeleninu, mleté mäso, ryby a olivy, ako aj mliečne výrobky, syry, sušenou šunkou -pršut. Najdôležitejšou prílohou býva výhradne biely chlieb. Ryby okrem mora pochádzajú hlavne zo Skadarského jazera, tu sa chytajú najčastejšie kapre a malé beličky, ktoré sa sušia či grilujú.

Polievky na obede nesmú chýbať, napríklad rybacie polievky (brodette), pastierska krémová polievka z hríbikov a hlavne čorba, je chutná polievka, ktorá je výnimočne hustá a pripravuje sa zo zeleniny a mäsa, je sa s chlebom, pokojne môže byť ako hlavný chod.
Z hlavných jedál majú Čiernohorci veľký výber hlavne mäsa. Pod názvom pljeskavica sa ukrýva lahodná vyprážaná placka z mletého mäsa, ktorá sa podáva sypaná ovčím syrom alebo aj plnená syrom v tvare kapsičky. Čevapi je to vlastne naše čevapčiči, tu sa vyrába z rôznych druhov mäsa a bez strúhanky. Príloha je ľubovoľná, môžu to byť hranolky či biely chlieb. Do pozornosti dávame stánky "Čudesá od mesa" -  ide o rýchle občerstvenie na spôsob hamburgerov, môže byť mleté mäso alebo normálne rezne na prírodno - bravčové, teľacie či kuracie a k tomu ľubovoľná zelenina ako príloha. Veľmi populárna je i pizza na parče (veľký trojuholník) či veľmi tenké palacinky, ktoré sa podávajú s nutelou a pomletými piškótami - pre potešenie detí ale i dospelých.
Obľúbené sú i malé pekárničky, kde ponúkajú čerstvé pečivo - hlavne biele a rôzne slané i sladké koláče či buchty, ku ktorým je zvykom si dať biely jogurt. 

MORE – základ zdravia a dovolenky
Jadranské more (Adriatické) je vedľajším morom Stredozemného mora. Názov Jadranské more je etruského pôvodu, ktorí ho nazývali Hadriatickým, podľa svojej osady Hadria. Neskoršie sa začal používať názov Adrii, pričom názov Adria sa používa dodnes v mnohých jazykoch, napr. taliančine či nemčine. Rozprestiera sa medzi Apeninským a Balkánskym polostrovom. Obmýva brehy viacerých krajín - Talianska, Slovinska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory a Albánska.
Čo sa týka čistoty more, tak je veľkou výhodou Čiernej Hory, že tu nie sú väčšie priemyselné podniky, ktoré patria k znečisťovateľom mora a takisto veľké mestá, ktoré majú záporný vplyv na čistotu okolitého mora, tu nie sú. Zvyšovanie turistického ruchu a budovanie turistických zariadení zatiaľ nemá negatívny vplyv na čistotu morskej vody. Čistota vody v Jadranskom mori je teda naozaj výborná. Zaujímavým faktorom je salinita mora, teda slanosť mora – ide o množstvo soli, ktorá je získaná z jedného kilogramu morskej vody a vyjadruje sa v gramoch. Priemerná salinita je 38 promile. Najväčšia slanosť v Jadranskom mori je na juhu, pri hranici s Albánskom, kde je až 38,9 promile v hĺbke 130 m. V Sutomore je to 38,7 promile. V chorvátskej časti Jadranu je salinita medzi 20 až 30 promile. V jednotlivých ročných obdobiach je salinita rozdielna, najväčšia je koncom augusta a začiatkom septembra, najmenšia je na jar. Rozhodne veľmi odporúčam pri kožných či atopických exémoch a pre väčší účinok pre dobré sa nesprchovať a nechať slanosť mora pôsobiť na pokožke. Po 14 dňoch pri mori vám exémy na rok dajú pokoj, máme to odskúšané na vlastnej koži :-)

Dovolenka v SUTOMORE – základ dobrej zábavy a oddychu
Sutomore je neveľké, ale významné a populárne letovisko na Barskej riviére v Sutomorskom zálive, 6km od najväčšieho mesta juhu od Baru. Pred nepriaznivými podmienkami počasia a prírodnými podmienkami ho chránia hory Rumije, vďaka ktorým má Sutomore asi najstálejšie počasie zo všetkých letovísk. K najkrajším plážam Čiernej Hory patrí Sutomorská pláž, dlhá asi 1250 metrov, ktorá sa pozvoľne zvažuje do mora, ako aj neďaleká pláž Zlaté pobrežie (Zlatna Obala) na juhovýchode, dlhá 850 m so zlatistým pieskom, za ktorou pokračujú menšie skalnaté pláže až k mysu Ratac a tiež Červená pláž, pomenovaná podľa farby svojho piesku a kamienkov, ktoré pôsobia tak, že i more vyzerá byť červené. Na pláži sú k dispozícií pre turistov za poplatok lehátka a slnečníky ako aj bary a reštaurácie, stačí si len vybrať....

Z pamiatok stojí sa návštevu Kostol sv. Tekly nad obcou z 8. storočia, ktorý má dva oltáre (pravoslávny a rímskokatolícky), turecká pevnosť Tabija, benátska pevnosť Haj - Nehaj stojaca 3 km na severozápad vo výške 232m. Na myse Ratac sú ruiny benediktínskeho Kláštora Panny Márie Ratackej z 11. storočia a každoročne sa tu koná púť s sv. omšou.
Ak chcete zažiť nezabudnuteľnú dovolenku plnú histórie, mora a jeho zálivov a netradičnej divej krásy kopcov, neváhajte, dovolenka v Čierna Hora čaká len a len na Vás.

Posted in Čierna Hora