Výlety v Čiernej Hore

Ponúkame širokú paletu výletov po Čiernej Hore i do Albánska autobusom i loďou. Dobrá dovolenka je taká, kedy si okrem bronzu na tele prinesieme aj tisíc zážitkov a fotografií :-)

ZÁLIV BOKA KOTORSKA
Záliv Boka KotorskaJe najzaujímavejšia časť Čiernohorského prímoria. Bokakotorský záliv s rozlohou 88 km² má priemernú hĺbku 35 m, pri vstupe je široký takmer 3 km a dĺžka pobrežia zátoky je 106 km. V rámci výletu navštívime mesto Kotor s veľmi bohatou históriou, patriace pod ochranu UNESCO. V stredoveku malo 30 kostolov a 7 kláštorov. Zvláštnosť predstavujú kotorské hradby, ktoré obklopujú celé mesto a kľukatia sa nad ním v dĺžke 4,5 km po úpätí vysokých a strmých hôr okolo.  Z Kotora pokračujeme autobusom do stredovekého námorníckeho mesta Perast, ktoré leží 4 km od mesta Risan. Jeho vznik je spojený s ilyrským kmeňom Pirasta. V roku 1585 sa mesto stalo samostatným námornícko-obchodníckym strediskom. Plavba loďou na jedinečným spôsobom vytvorený ostrov Gospa od Škrpjela. Ten vznikol tak, že po stáročia námorníci, vždy keď sa šťastne vracali z plavieb, hádzali z vďaky kamienok na to isté miesto, až vznikol ostrov. Postupne na ňom postavili kostolík, ktorého vnútrajšok je vyzdobený 68 obrazmi s bohato pozlátenými rámami. Najzaujímavejším dielom v múzeu je 20-ročná práca Perastanky Hijacinty Kunič-Mijovičovej a jej motív oltárneho obrazu. Vyšila ho hodvábnymi niťami a i svojimi vlasmi v gobelíne v roku 1928. Plavba loďou naspäť do mesta Perast, kde bude prestávka na kúpanie a prechádzku mestom. Návrat autobusom naspäť do mesta Sutomore.
Cena 30 Eur. Vstupenky do mesta Kotor a do múzea Gospa od Škrpjela v cene. Vstupenky do iných múzeí nie sú zahrnuté v cene.

SKADARSKÉ JAZERO
Skadarské jazeroOdchod autobusom do dedinky Vranjina, ktorá sa nachádza na brehu jazera. Návšteva centra Národného parku Skadarské jazero, po ktorej nasleduje plavba po jazere. Na lodi je možnosť ochutnávky miestnej špeciality priganica ako aj domáceho vína. Skadarské jazero je najväčším jazerom na Balkáne (370 km²) s priemernou hĺbkou 5-8 m. Jazero pretína hranica medzi Čiernou Horou a Albánskom a viedla tadiaľto známa pašerácka cesta. Je dlhé 43 km, 14 km široké, z toho pripadá 222 km² Čiernej Hore a 148 km² Albánsku. Rozloha Skadarského jazera však nie je stále rovnaká, počas jesene a zimy hladina stúpa cca 2,5 až 3 m a rozloha sa zvýši na 550 km², čo trvá každoročne 5 až 6 mesiacov. Pre svoju bohatú faunu a flóru je jeho oblasť vyhlásená za národný park (je tu 45 druhov rýb a 270 druhov vtákov). Nasleduje prestávka na pláži jazera. Tu bude možnosť kúpania ako aj obeda, kde Vám budú ponúknuté ryby z jazera, hlavne známy skadarský kapor. Plavba naspäť do dediny Vranjina, odkiaľ bude odchod autobusom späť do Sutomore.
Cena 30 Eur. Vstup do národného parku Skadarské jazero 4 Eur – povinný poplatok

NOČNÁ BUDVA
Odchod autobusom v podvečerných hodinách do mesta Budva. Zástavka na mieste s nádherným výhľadom na ostrov Sv. Štefan. Prehliadka starého mesta Budva so sprievodcom, počas ktorej uvidíte prekrásnu architektúru palácov, kostolov a malých námestí. Po prehliadke nasleduje voľný program. Možnosť zažiť nočný život, mesto má veľký počet romantických reštaurácií, kaviarní a diskoték, ktoré môžete navštíviť. Návrat naspäť do Sutomore.
Cena 12 Eur. V cene nie sú zahrnuté vstupy do múzeí.

MALÝ OKRUH ČIERNOU HOROU
Odchod autobusom zo Sutomore do stredovekého mesta Kotor. Cestou sa zoznámite s čiernohorským pobrežím, uvidíte veľký počet pláží a miestečiek na pobreží. Fotopauza pri ostrove Sv. Štefana. Návšteva mesta Kotor, ktoré bolo budované od 9. storočia do začiatku 20. storočia a v tom období sa tu striedala vláda Byzancie, Slovanov, Benátok, Rakúsko - Uhorska, Francúzska a Ruska a ktoré si dodnes zachovalo svoj stredoveký kamenný ráz. Kotor bol druhým najväčším vojenským prístavom Rakúsko - Uhorska a dnes je chránenou pamiatkou UNESCO.
V meste sa nachádza veľký počet palácov, námestí a kostolov ako aj reštaurácií, kaviarní a obchodov so suvenírmi. Po návšteve mesta autobusom pokračuje autobus serpentínami do horskej dedinky Njeguši. Počas cesty je zastávka na mieste s nádherným výhľadom na celú Boku Kotorskú.
V Njeguši sa zoznámite s tradičnou výrobou čiernohorského pršutu (šunky) ako aj výrobou údeného njegušského syra, pretože dedinka má tie najlepšie podmienky na údenie. Je známa aj ako rodné mesto známeho čiernohorského vládcu Petara II. Petroviča Njegoša, ktorý bol aj svetoznámym spisovateľom, filozofom a básnikom a ktorého mauzóleum je postavené na vrchu Lovčen.
Cesta pokračuje do bývalého hlavného a korunovačného mesta Cetinje. Tu sa dozviete najviac o histórií a tradíciách Čiernohorcov. V meste je známy kláštor, palác čiernohorského kráľa Nikolu ako aj veľký počet bývalých veľvyslaneckých palácov. Odchod z mesta Cetinje naspäť bude inou cestou, kde bude fotopauza s nádherným výhľadom na mesto Budva a Bečiči.
Cena 30 Eur. Ceny vstupov nie sú zahrnuté v cene.

STARÝ BAR
Starý BarTento výlet Vám umožní spoznať nové mesto Bar, ktoré je známe ako najväčší prístav v Čiernej Hore a ako prvé mesto, ktoré malo železničnú trať. Bolo vybudované ešte za dôb čiernohorského kráľa Nikolu I. Petroviča Njegoša. Oblasť Baru má najväčší počet olivových stromov v Čiernej Hore a cestou ich uvidíte. Ešte od dávnych čias je tu tradícia výroby panenského olivového oleja, ktorý sa v 14. storočí vyvážal do Benátok a považoval sa za najkvalitnejší. Je tu druh olív, ktorý domáci volajú žutica a rastie len v tejto oblasti. Autobus zastavuje v blízkosti stredovekého mesta Starý Bar, ktoré sa nachádza na úpätí pohoria Rumija. Cesta, ktorá vedie do starého mesta, vám umožní vidieť domy a obchody v orientálnom štýle.
Nálezy keramiky a kovov naznačujú, že mesto bolo založené ešte v 8. storočí pred naším letopočtom Ilýrskými kmeňmi. Všetky civilizácie tu zanechali svoje stopy na architektúre domov, pravoslávnych a katolíckych kostoloch ako aj na mešitách. Starý Bar poškodili vojny, no najviac bol poškodený výbuchom munície a zemetrasením v roku 1979. Čiernohorci ho pomenovali mesto duchov, pretože tu už nikto nežije, na rozdiel od Kotoru či iných historických miest, ale napriek tomu je zo Starého Baru nádherný výhľad na okolie, moderný Bar, ako aj na pohorie Rumija.
Cena 10 Eur. Vstupenka do Starého Baru 2 Eur – povinný poplatok.

ALBÁNSKO - SKADAR
Cesta do Albánska vedie cez mesto Bar, starou cestou na hraničný prechod Muriqan. Hneď po hraniciach bude prestávka v kaviarni, kde môžte kúpiť známy albánsky koňak, tradičné suveníry a albánske výrobky. Cesta pokračuje do mesta, kde so sprievodcom navštívite prvú katolícku katedrálu. Je to jedna z mála náboženských budov, ktoré neboli zničené za éry albánskeho diktátora Envera Hodžu. V meste nasleduje návšteva mešity a pravoslávneho kostola ako aj trhoviska. V meste ako na každej správnej križovatke sa stretávajú 3 náboženstvá a ľudia tu žiju svojimi bežnými starosťami. Skadar bolo obchodným strediskom Balkánu až do začiatku 20 storočia, ešte predtým bolo známe ako hlavné mesto najväčšieho ilyrského kmeňa a ako križovatka rímskych ciest, ktoré spájali na Balkáne juh so severom a západ s východom. Prestávka v meste, po ktorej sa odchádza na stredoveký hrad Rozafa. Hrad bol postavený za čias vlády Slovanov. Jeho hradby zväčšili Benátky, kým tu vládli v 14. storočí. Od 15. do začiatku 20. storočia pevnosť ovládli Turci, ktorí ho menia v orientálnome štýl. Začiatkom 20. storočia hrad oslobodili Čiernohorci, vtedy bol hrad poškodený. Za dva mesiace ho musel čiernohorský kráľ odovzdať Albánsku, ktoré po prvýkrát dostalo svoju nezávislosť. Odchod autobusom do mesta Ulcinj, kde bude prestávka na kúpanie na najväčšej pláži na Jadrane - 12 kilometrovej Veľkej pláži. Odchod naspäť do strediska Sutomore.
Cena 25 Eur. Vstup do pevnosti Rozafa v cene.

KAŇONY ČIERNEJ HORY
Odchod autobusom zo Sutomore cez Skadarské jazero (tu bude prestávka na fotografovanie) a cez hlavné mesto Podgorica do kaňonu Morača. Návšteva pravoslávneho kláštora Morača a odchod do Národného parku Biogradska gora. Národný park je tretím najväčším pralesom v Európe. Nachádza sa tu ľadovcové Biogradské jazero. Po návšteve parku odchod autobusom cez mesto Kolašin a Mojkovac do Národného parku Durmitor.
V Durmitore je kaňon rieky Tara, ktorý je známy ako druhý najhlbší kaňon sveta po kaňone Colorado a je centrom raftingu. Na moste Djurdjeviča Tara bude v mieste s nádherným výhľadom na kaňon prestávka na fotografovanie. Cesta pokračuje do najväčšieho lyžiarskeho strediska v Čiernej Hore Žabljak. V blízkosti sa nachádza Čierne jazero, kde bude prestávka s najlepším výhľadom na pohorie Durmitor. Tu je možnosť obeda. Návrat do strediska Sutomore cez mesto Šavnik a Nikšič.
Cena 40 Eur v cene zahrnutý obed. Vstup do Národného parku Durmitor 3 Eur – povinný poplatok . Vstup do národného parku Biogradska Gora 3 Eur – povinný poplatok.

ALBÁNSKO - TIRANA A DURRES
Katedrála matky Terezy v TiraneCesta do Albánska vedie cez mesto Bar starou cestou na hraničný prechod Muriqan. Hneď po hraniciach bude prestávka v kaviarni, kde môžte kúpiť známy albánsky koňak, tradičné suveníry a albánske výrobky. Cesta pokračuje do mesta Durres alebo aj Drač po slovenky cez mesto Lezhe, kde sa nachádza mauzóleum najväčšieho albánskeho hrdinu Skanderbeua. V meste Drač nasleduje návšteva rímskeho amfiteátru a rímskych kúpeľov, pričom amfiteáter sa považuje za druhý najlepšie zachovaný po rímskom koloseu. Odchod do mesta Tirana, kde bude panoramatická jazda hlavným mestom a dlhšia prestávka, ktorá Vám umožní prechádzku po meste. Návrat do Sutomore druhou cestou, ktorá nevedie cez mesto Drač.
Cena 40 Eur.

CHORVÁTSKO - DUBROVNIK
Odchod zo Sutomore cestou, ktorá vedie celým čiernohorským prímorím cez mestá Budva, Tivat a Herceg-Novi na hraničný prechod Debeli Brijeg. V Dubrovniku je prehliadka mesta s miestnym chorvátskym sprievodcom v trvaní cca hodinu a pol, voľný program. Dubrovník má veľký počet kostolov, palácov a námestí, ktoré si zachovali svoju podobu ešte z 15. storočia. Mesto je známe aj svojimi hradbami a fontánami.
Môžete využiť aj lanovku, ktorá Vás vyvezie na vrch Srdj do nadmorskej výšky 415 m, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto, zaradené do zoznamu UNECSO. Hovorí sa, že Dubrovník je najfotogenickejšie mesto Jadranu a zastávka veľkých turistických lodí. Po prestávke návrat do Sutomore cez hraničný prechod Debeli Brijeg.
Cena 30 Eur. Vstupenky do múzeí nie sú zahrnuté v cene.

POZNÁMKA: Na výlety je možné sa prihlásiť u delegáta priamo na letovisku, ceny sú orientačné a výlety sa organizujú v prípade dostatočného záujmu.

Posted in Čierna Hora